Hoşgeldiniz 

F Klavye Q Klavye Karşılaştırması

F ve Q Klavye Oluşturulması

F klavye bilimsel yöntemler izlenerek oluşturulmuştur fakat Q klavyenin hiçbir bilimsel açıklaması yoktur.

F klavye tuşların dizilişi bakımından Türkçe diline göre hazırlanmış bir klavye olması yanında İngilizce metinler içinde uygundur fakat Q klavye her iki dil içinde uygun değildir.

F ve Q Klavye Tuş yerleşimi

F klavye de klavye tuşları F harfi ile başlarken, Q klavyede klavye tuşları Q harfi ile başlar.

F klavye de tuş yerleşimi Türkçe dil yapısına uygun olarak sol elimizde sesli harfler, sağ elimizde ise sessiz harfler gelecek şekilde yerleştirilmiştir. Q klavye daha önce de belirtildiği gibi hiçbir bilimsel yönteme dayalı değildir.

F klavye de Türkçe de en çok kullanılan A harfi sol işaret parmağımız altındadır fakat Q klavye de A harfi en güçsüz parmağımız olan sol serçe parmağımız altına denk gelir.

F klavyede Türkçede en fazla kullanılan ikinci harf olan K harfi sağ işaret parmağımız altındadır fakat Q klavyede sağ orta parmağımız altına denk gelir.

Q klavye de Türkçe de en az kullanılın F harfi ve J harfi en kuvvetli ve en hızlı parmaklarımız olan sol ve sağ işaret parmaklarımız altındadır. F klavye de ise bu tuşlar az kullanıldıkları için sol elimizin işaret parmakları altında kalır.

F klavye de temel sıra dışında kalan harflerden en çok kullanılanlar daha kolay ulaşabildiğimiz üst sıraya yerleştirilirken, daha az kullandıklarımız ise ulaşılması daha zor olan alt sıraya yerleştirilmiştir.

F Klavyenin Q Klavyeye Üstünlüğünün İspatı

Yapılan bir deneyde F klavyeyi 10 parmak yazan bir denek ile Q klavyeyi 10 parmak yazan deneklere aynı İngilizce metin verilmiş. Q Klavye kullananlar dakikada ortalama 32?35 kelime yazarken F klavye kullanan 72 kelime yazmış. Günümüzde Q klavye yaygınlaşsa da Türkçeyi F klavyeyle yazmanın hızına erişmek pek mümkün görünmüyor.

F ve Q klavyelerin bilimsel oluşumlarını ve farklarını daha detaylı incelemek için tıklayın?

Tarih: 22.04.2013 Kategori: Klavye KullanımıYorum Sayısı: 0

Etiketler:
q klavye   f klavye   klavye hızı   yazma hızı   karşılaştırma   karşılaştırması   avantajları  

Yorumlar (0 Yorum)

Yapılan yorumlardan katipalimi.com sorumlu tutulamaz. Tüm yorumlar kullanıcı sorumluluğundadır.

Henüz yorum yapılmamış...

Adınız Soyadınız

Yorumunuz

Güvenlik Kodu

This Is CAPTCHA Image

Resimde görülen kodları kutucuğa giriniz.

© 2013 - Katipalimi.Com - Zabıt Katipleri ve Adayları Bilgi Platformu